0 (532) 775 35 83 [email protected]
Paşaköy Mah., Bergama, İzmir, Türkiye.

KEÇİ SÜTÜ NEDİR VE NASIL ELDE EDİLİR?

Süt küçük büyük herkesin beslenmesinde büyük bir öneme sahip olan hayvansal kaynaklı bir üründür. Kas ve iskelet gelişmesinde özellikle bebeklerde keçi sütü fayda sağlar. Protein ve kalsiyum kaynağı olan süt, birçok hastalığın oluşmasını engelleyerek birçok hastalığa fayda sağlar.

Kemik erimesinde de önemli bir etkiye sahip olan keçi sütü, son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde en faydalı süt olarak belirlenmiştir. Bu nedenle keçi sütünün çok özel bir yeri bulunmaktadır. Keçi sütü besin ve mineral bakımından zengin olduğu için özelliklere çocukların sürekli olarak tüketmesi gereken bir üründür.

Anne sütüne en yakın süt olarak belirlenen keçi sütü bileşim olarak inek sütüne de yakındır. Proteinin U’i kazeinden oluştuğu için kazeinli süt grubunda yer almaktadır. İnek sütüne göre daha beyaz olmasının sebebi karoten oranının düşük olmasıdır. Keçilerin birçok çeşidi vardır. Bunlardan biri saanen keçisi türüdür. Süt olarak bu türünde sütü çok faydalıdır.

SAANEN KEÇİSİ VE ÖZELLİKLERİ

Saanen keçisi beyaz renkte bir keçidir. Bazen kirli beyaz veya krem renginde bulunan türleri de vardır. İnce derili ve kılları kısa olan bu keçi kültür ırkı keçisidir. Boynuzları kısa ve düz olan saanen keçisi bazen boynuzsuzda olmaktadır. Bu keçi mera hayvanı olmadığı için melezleme işlemlerinde kullanılmamalıdır.

Vücut olarak genellikle ince ve uzun bir yapıya sahip olan saanen keçisi, arkaya doğru gidildiğinde vücudu genişleyen bir keçidir. Kemik yapısı ise çok kuvvetlidir. Yıllık sağım süresi çok uzundur ve ortalama olarak 300 gün saanen keçi sütü sağılabilmektedir. İyi ve doğal olarak beslenen saf bir saanen keçisi, günlük olarak ortalama 4 litre süt vermektedir. Canlı olarak 50-55 kilo arasında olan saannen keçisinin boyu 75-80cm arasındadır. Yavru verimi de çok iyi olan saanen keçi sütü, normal keçi sütü kadar faydalıdır. Her doğumda ortalama iki oğlan doğuran saanen keçisinin ikiz ve çoklu doğum ihtimali de yüksektir.

Mera keçisi olmayan saanen keçi sütü normal sütlerden farklıdır. Rengi daha beyaz olan sütün tadı da güzeldir. Kapalı olan barınaklarda sağlıklı bir şekilde, kaliteli ve düzgün olarak havalandırmalı sistemle beslenen saanen keçi sütü verimi de yüksek olur.